Objawy rwy kulszowej

ból placów Historie pacjentów zmagających się z problemem rwy kulszowej bywają uderzająco podobne do siebie. Kolejni z nich opowiadają o przeszywającym bólu, który pojawia się nieoczekiwanie, utrudnia normalne funkcjonowanie i może trwać od kilku sekund aż do kilku godzin.

Nagły i gwałtowny ból okolicy lędźwiowej może promieniować w różnych kierunkach, dotknięci nim zawsze uskarżamy się przy tym na osłabienie i utratę sił. Chorych niepokoi przy tym nie tylko lokalizacja bólu, ale również jego intensywność. Zdecydowana większość z nich podczas ataku rwy kulszowej jest zmuszona do przyjęcia pozycji leżącej, nie brakuje przy tym osób, które uskarżają się na silne mrowienie, a nawet utratę czucie w kolejnych częściach ciała.

Pacjenci, których pyta się o niedogodności, z jakimi wiąże się rwa kulszowa podkreślają przy tym, że trudno się przed nią bronić. Codzienne obowiązki w znaczący sposób utrudniają odpoczynek zalecany przez lekarzy, sam ból może zaś pojawić się naprawdę nieoczekiwanie. Często mamy z nim do czynienia podczas próby podniesienia ciężkiego przedmioty, przy gwałtownej zmianie pozycji ciała, a nawet na skutek przechylenia się po to, aby sięgnąć po książkę lub założyć but. Pacjent, który zmaga się z problemem rwy kulszowej nie może więc wyeliminować ze swojego życia wszystkich czynności, które mogą skutkować jej kolejnym atakiem.

Mówiąc o objawach rwy kulszowej często zwraca się jednak uwagę na to, że mają one nie tylko złe, ale i dobre strony. Są one dość charakterystyczne, chorobę tą trudno więc pomylić z innym schorzeniem, a tym samym bardzo szybko można podjąć również określone środki zaradcze. Pacjenci, którzy znają już przyczynę swoich cierpień nie uważają, aby była to wiadomość szczególnie pocieszająca, osoby które mają za sobą dopiero pierwszy atak rwy kulszowej, mogą jednak uniknąć żmudnego poszukiwania rzeczywistej przyczyny ich dolegliwości, tak charakterystycznego dla szeregu innych chorób.

Więcej na temat chorób kręgosłupa i pleców...

rzs Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów - Reumatoidalne zapalenie stawów (łac. arthritis rheumatoidea, ang. rheumatoid arthritis), inaczej zwane także gośćcem przewlekle postępującym, to choroba układowa tkanki łącznej, o charakterze zapalnym, przewlekłym i autoimmunologicznym.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów - Przyczyny choroby wciąż są nieznane. Lekarze zwracają jednak uwagę na znaczny udział czynników środowiskowych i genetycznych w jej patogenezie [...]

Leczenie RZS - Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym, wyeliminowanie sztywności porannej i zmęczenia [...]

skolioza Skolioza - [...] obiegowe wyjaśnienie mówiące o tym, że skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa okazuje się być mitem, który utrwalany jest przez dziesięciolecia, mówiąc o skoliozie w rzeczywistości mamy bowiem do czynienia ze skrzywieniem trójpłaszczyznowym.

osteoporoza Osteoporoza pierwotna - Osteoporoza pierwotna przyjmuje zazwyczaj postać uogólnioną, a lekarze są w stanie rozróżnić przynajmniej kilka jej rodzajów. [...]

Osteoporoza wtórna - Osteoporoza wtórna jest konsekwencją licznych chorób atakujących pacjentów w różnym wieku. Jej leczenie jest możliwe jedynie wówczas, gdy lekarz prowadzący pacjenta pozostaje [...]