Poszukiwanie przyczyn rwy kulszowej

przyczyny

Ustalenie jednoznacznej przyczyny rwy kulszowej nie jest wcale prostym zadaniem, lekarze potwierdzają bowiem, że zbliżone objawy mogą mieć bardzo zróżnicowane źródła. Najczęściej możemy jednak mówić w tym przypadku o negatywnych skutkach zmian zachodzących w krążkach międzykręgowych, których najważniejsze zadanie polega właśnie na amortyzacji nagłych obciążeń, jakich doświadcza nasz kręgosłup.

Niestety, o zmiany zwyrodnieniowe, jakich doświadcza krążek międzykręgowy wcale nie jest trudno. Zazwyczaj odpowiada za nie zła postawa, zgubne bywają jednak również nadmierne obciążenia, na jakie z własnej woli albo na skutek nieświadomości narażamy nasz kręgosłup. Nie można zapominać również o warunkach pracy, gdy bowiem nie przestrzegamy podstawowych zasad, jakie powinny nam przyświecać podczas przygotowywania stanowiska pracy i dostosowywania go do naszych potrzeb, możemy mieć pewność, że sami skażemy się w końcu na ataki rwy kulszowej.

Nie tylko krążki międzykręgowe mogą jednak generować silny ból, z którym będziemy radzić sobie z największym trudem. Wcale nie mniej groźne są również zmiany zwyrodnieniowe, z którymi mamy do czynienia na brzegach kręgów. Nieco rzadziej za ataki bólu odpowiedzialne jest również oziębienie krzyżowo-lędźwiowej okolicy kręgosłupa, nie powinna zaskakiwać nas zatem informacja o tym, że niektóre osoby muszą w szczególny sposób liczyć się z możliwością ataku w tej samej chwili, w której zmieniają się warunki atmosferyczne.

Choć rwa kulszowa dotyka przede wszystkim osób dojrzałych wcale nie oznacza to, że osoby młode nie muszą liczyć się z ryzykiem jej wystąpienia. W ich wypadku przyczyn należy doszukiwać się w wadach postawy, a także w nadmiernych obciążeniach charakteryzujących zwłaszcza osoby aktywne fizycznie i czynnie uprawiające sport. Czynnikiem, który sprawia, że rwa kulszowa może zaatakować ze zdwojoną siłą jest również zbyt duża waga ciała. Nadwaga i otyłość przyczyniają się do tego, że obciążenie kręgosłupa wzrasta, w pewnym momencie więc może on sobie już z nim nie poradzić.

Więcej na temat chorób kręgosłupa i pleców...

rzs Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów - Reumatoidalne zapalenie stawów (łac. arthritis rheumatoidea, ang. rheumatoid arthritis), inaczej zwane także gośćcem przewlekle postępującym, to choroba układowa tkanki łącznej, o charakterze zapalnym, przewlekłym i autoimmunologicznym.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów - Przyczyny choroby wciąż są nieznane. Lekarze zwracają jednak uwagę na znaczny udział czynników środowiskowych i genetycznych w jej patogenezie [...]

Leczenie RZS - Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym, wyeliminowanie sztywności porannej i zmęczenia [...]

skolioza Skolioza - [...] obiegowe wyjaśnienie mówiące o tym, że skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa okazuje się być mitem, który utrwalany jest przez dziesięciolecia, mówiąc o skoliozie w rzeczywistości mamy bowiem do czynienia ze skrzywieniem trójpłaszczyznowym.

osteoporoza Osteoporoza pierwotna - Osteoporoza pierwotna przyjmuje zazwyczaj postać uogólnioną, a lekarze są w stanie rozróżnić przynajmniej kilka jej rodzajów. [...]

Osteoporoza wtórna - Osteoporoza wtórna jest konsekwencją licznych chorób atakujących pacjentów w różnym wieku. Jej leczenie jest możliwe jedynie wówczas, gdy lekarz prowadzący pacjenta pozostaje [...]